SAPPHIRE Hair Transplant

Safir Saç Ekimi Nedir?

Safir saç ekimi tekniği sayesinde dökülen saçlara en doğal görünümü yeniden kazandırılabilmektedir. Sebebi ne olursa olsun, kadın ya da erkek fark etmeksizin, saç dökülmelerine kalıcı çözümler bulmak artık çok daha kolay. Çoğu insanın acı çekmekten korkması nedeni ile uzak durduğu saç ekimine safir tekniği ile yeni bir bakış açısı geldi.

Kimi zaman genetik faktörlerden dolayı, kimi zaman ise sağlık sorunlarının neden olduğu saç dökülmeleri artık kader olmaktan çıktı. Teknolojinin getirdiği yenilikler arasında yer alan saç ekimi ile pek çok insan sağlıklı saçlara kavuşma şansını yakalıyor.

Her ne kadar saç ekimi deyip geçilse ve basit bir işlem gibi düşünülse de, aslında oldukça itina ve uzmanlık gerektiren saç ekiminde farklı yöntemler kullanılmaktadır. Bu tekniklerden biri de en doğal sonuca ulaşılmasını sağlayan safir saç ekimi uygulamasıdır.

Daha doğal ve daha sık saçlar için safir bıçakların kullanıldığı geliştirilmiş FUE saç ekimi tekniğine safir saç ekimi adı verilmektedir. İleri versiyon FUE tekniği olan bu uygulamada asıl amaç, çok sayıda grefti saç derisine nakletmek ve daha doğal görünüm elde etmektir. Genel itibariyle işlem sonrası saç ekimi yapıldığı anlaşılmaz ve doğal bir görünüm sağlar.

FUE tekniği olan bu yöntem ile hedeflenen mükemmelliğe en yakın şekilde ulaşılmaktadır. Özel olarak üretilen safir bıçakları, saç derisinde açılan mikro kanallar sayesinde donör bölgeden toplanan saç kökleri en iyi sonucu alacak şekilde değerlendirilir. Bir teknoloji harikası olan safir bıçakları aracılığı ile gerçekleştirilen saç ekiminde çözüm olanakları üst seviyeye taşınır. Doğallığın çıtasını yükselten bu yöntem ile kusursuz bir saç ekimi hayal olmanın ötesine geçerek ve en iyi sonuca ulaşılmasını sağlamaktadır.

Safir Saç Ekimi Nasıl Uygulanır?

Saç dökülmelerinde kalıcı çözüm sunan saç ekim operasyonu, FUE tekniğinin her geçen gün geliştirilmesi ile birlikte daha da yaygınlaştı. Estetik kaygıları olan hemen herkesin isteklerine en doğal çözümleri sunan safir saç ekimi son dönemlerin en popüler uygulaması olarak tercih edilmektedir.

Bu uygulamada öncelikle transfer edilecek saçlar micro fur yöntemi ile, daha önce belirlenen donör bölgesinden mikromotor aracılığı ile toplanır. Mikromotor sayesinde, donör bölgesinden alınandan daha fazla sayıda greftin (foliküler ünit) alınır. Aynı zamanda manuel punch kullanılarak yapılan alıma göre işlem sürede alım gerçekleştirerek, safir saç sonuçlarının daha doğal ve daha sık olmasını sağlar.

Alım işleminin gerçekleştirilmesinin ardından, doktor tarafından safir bıçaklar aracılığı ile , dilenen açı sıklık ve yönde kanallar açılır. Safir saç ekiminde en önemli ve hassas aşamalardan biri bu kısımdır.

Saç ekiminin 3. Aşamasında ise artık saç ekim işlemine geçilir. Hastanın ensesinden alınan saç kökleri, cerrah tarafından safir bıçaklar aracılığı ile açılmış olan mikro kesiler ve kanalların içerisinde itina ile ekilir. Safir saç bu şekilde tamamlanış olur.

Unutulmaması gereken bir konu var ki; hangi saç ekimi tekniği uygulanırsa uygulansın, sonucu belirlemedeki en önemli unsur donör bölgedeki saç rezervidir. Safir sakim için de bu durum geçerli olup, verici bölgede yeteri miktarda saç olup olmadığının tespit edilmesi hastanın beklentilerini karşılamak adına önemlidir.

Safir Saç Ekimi Avantajları Nelerdir?

Diğer saç ekim yöntemleri ile karşılaştırdığımızda safir ekimi pek çok avantajı da beraberinde getirmektedir. Bu avantajları maddeler halinde sıralayacak olursak:

 • İyileşme süreci oldukça kısa süren bu yöntemde, saç köklerindeki dokuya en az zarar verilir.
 • Saç ekimi operasyonları sonrasında meydana gelen ödem ve yara gibi durumlar bu yöntem ile minimum seviyede görülmektedir.
 • Safir bıçakların yüzeyi pürüzsüz ve sert olması nedeni ile kesiler mükemmele yakın sonuçlar verir.
 • Kesi sırasında doku zedelenmesi minimumdur ve hızlı iyileşme görülür.
 • Safir bıçak uçlarının V şeklinde olması nedeni ile daha sık insizyon olanağı sağlar. Bu da daha sık ve doğal sonuç elde edilmesine olanak tanır.
 • Safir bıçaklar kullanılarak yapılan kesilerde açıların ayarlanması klasik kesilere göre daha iyi ayarlanır.
 • Doğal görünüm için önemli bir kriter olan saç yönlerinin ayarlanması olanağını sağlar.
 • Metal allerjisi olanlar için uygun olup herhangi bir yan etkiye neden olmaz.
 • Pürüzsüz bir yüzeye sahip olması nedeni ile yüzeyinde mikrop tutunamaz ve enfeksiyon kapma riski en aza iner.

Kimler Safir FUE İçin Uygun Adaydır?

Yapılması planlanan safir saç uygulaması öncesinde doktor tarafından kişilerin operasyona uygun olup olmadığı incelenir. Genel olarak saç dökülmesi ve saç seyrelmesi yaşayan çoğu kişiye uygulanan bir yöntem olmasına rağmen, hastanın tedaviye uygunluğu mutlaka onaylanmalıdır.

Saç kayıpları geniş bir alanda olması durumunda, şakaklarda açılma ve alın çizgisinin geriye gitmesi halinde, saçta homojen seyrelme ve tepeden açılma gibi dökülmelerin yaşanmasına karşı Safir Fue Saç Ekimi kalıcı çözüm sağlamaktadır.

Tedavi sürecinin estetik operasyon alanında gerçekleştiriliyor olması nedeni ile mutlaka 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Operasyonun etkili sonuçlanması için gelişim sürecinin tamamlanmış olması gerekir.

Herhangi bir sağlık problemi olmayan ve 18-60 yaş aralığındaki bireylere uygulanabilmektedir. Kronik hastalığı olanlar, şeker hastaları ve kan sulandırıcı kullananlar için uygun değildir.

Orta derecede saç dökülmesi yaşayan hastalar ve mevcut olan saçlarının büyük bir kısmını kaybetmiş olanlar için uygulanabilmektedir.

Yeterli miktarda donör bölgede saç köküne sahip olan tüm kadın ve erkeklerde, uygun yaş aralığında olması halinde safir saç ekimi gerçekleştirilir.

Safir FUE Saç Ekiminin Aşamaları

Gerçekleştirilecek olan safir saç için 3 aşama uygulanır. Bu aşamalar sırasıyla:

 • Safir FUE Saç Ekimi Öncesi
 • Safir FUE Tekniği ile Saç Ekimi Ameliyatı
 • Safir FUE Saç Ekimi Sonrası

olarak sınıflandırılır.

İşlem öncesi, uygulamanın en önemli aşamasıdır. Saç ekim operasyonuna başlamadan önce doktor tarafından hasta ile işbirliği ve iletişim sağlanarak en doğru sonuca ulaşmak için operasyona başlanır. Hastanın şikâyetleri ve talepleri doğrultusunda planlama yapılır ve çalışmalar bu doğrultuda yürütülür.

Saç ekim ameliyatı aşaması ise uzman hekimin kontrolünde olan ve hijyenik ortamda yürütülen ikinci kısımdır. Bu kısımda planlama doğrultusunda ve hijyenik şartlarda operasyon gerçekleştirilmelidir.

Saç ekim sonrası aşamasında ise en büyük görev hastaya düşmektedir. İşlemin ardından doktor tarafından önerilen tavsiyelere muhakkak uyulması gerekmektedir. Uzman hekimin talimatlarına uyulması halinde etkili sonuçlara ulaşılır. Aksi takdirde ise işlem başarısız olup yeniden uygulanması gerekebilir.

Safir FUE Tekniğinde Saç Köklerin Toplanması

Ekim işlemi öncesinde işlem yapılacak alana ve donör bölgesine hastanın acı hissetmemesi için lokal anestezi uygulanır.

Saç kökü toplaması için genellikle kulak arkası ve ense bölgesinden gret toplanır. İtinalı olarak saç kökleri toplanır. Kıl köklerinin kalınlığı ve uzunluğuna göre kalem uçları farklı şekilde tercih edilir.

Greftler zarar görmeden toplandıktan sonra guruplara ayrılır. Solüsyon eşliğinde ekim için beklemeye alınırlar.

Safir FUE Tekniğinde Kanalların Açılması

Greftlerin toplanmasının ardından solüsyonda bekletilen greftler için kanallar açılır. Kanallar açılırken, kıl köklerinin kalınlığı dikkate alınır. Bu aşamada safir uçlu kalemler kullanılır. Saç için kanalların açılması esnasında V şeklinde özel kalemlerden yardım alınır ve greftlerin gruplarına göre kanallar açılır.

Safir FUE Tekniğinde Saç Köklerinin Ekilmesi

Kıl köklerinin toplanıp gruplara ayrılması ve kanalların açılmasının ardından saç ekimine geçilir. Safir uçlu kalem yardımı ile kıl köklerinin yapılacağı bölgede işlem gerçekleştirilir.

Kanallar doğru açı ve orantıda açılarak, ekim yapılır. Kıl köklerinin çıkış yönünün tersine saç ekimi yapılmamalıdır, aksi halde sonuç başarılı olmayabilir.

İşlem öncesi hazırlanan plana uygun şekilde uygulama gerçekleştirilir. Ortalama süresi 6-8 saat sürmektedir.

Safir Saç Ekimi Neden Önemlidir?

Her ne kadar farklı saç ekimi teknikleri olsa da, sağladığı avantajlar ve sunduğu doğal görünüm nedeni ile önemli bir uygulamadır.

Uygulama esnasında kullanılan özel uçlu bıçaklar ile hafif kesiler açılan bu uygulamada daha sabit ve doğru şekilde saç ekimi gerçekleştirilir.

Tüm önlemlerin alınması ve prosedürlere uyulması halinde saç ekiminde en etkili sonucun alınması sağlanır. İyileşme sürecinin kısa olması ile bilinir.

İşlem sonrası yan etkiler safir saç tekniğinde daha azdır. Kullanılan safir uçlu bıçakların olası bir alerjiye neden olmaması da önemli avantajlar arasında yer almaktadır.

Safir Saç Ekimi Öncesi Neler Yapılmalıdır?

 • Saç ekimine karar verilmesinin ardından yapılacak en önemli şey alanında uzman doktor arayışına girmektir. Tedavinin başarılı olması adına güvenilir ve deneyimli hekimden yardım alınması önemli bir adımdır.
 • Saç ekiminin yapılacağı ortamın her türlü hijyenik şartı sağlıyor olması gerekir. Estetik operasyonlarında olmazsa olmazlardan olan uzman hekim ve hijyen konusunda asla taviz verilmemelidir.
 • 15 gün öncesinden  randevu verilir. Bu süre zarfında bir takım gıdaların kullanımına ara verilir. Sigara, alkol, bitki çayları gibi gıdalara doktor tavsiyesi ile ara verilir. Kan sulandırıcı, antibiyotik ve ağrı kesici gibi ilaçların kullanımına ara verilmelidir.
 • Saç ekimi öncesinde hekim kontrolünde yapılması gereken her adıma uyulması halinde kısa süre içerisinde iyileşme ve en doğru sonuç elde edilecektir.

Safir Saç Ekimi Sonrası Neler Yapılmalıdır?

Başarılı bir şekilde gerçekleştirilen safir ekimi sonrasında greftler kıl köküne tutunmalıdır. Tutunmanın gerçekleşmesi için bazı hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunları sıralayacak olursak:

 • Saç ekimi operasyonunun ardından kesinlikle hemen duş alınmamalıdır. Bunun yanında , hamam ve sauna gibi ortamlar da zarar vereceği için kaçınılmalıdır.
 • Terlemeye sebebiyet verecek ağır spor ve egzersizlerden uzak durulması gerekmektedir. Çünkü terleme sonrası saç ekimi yapılan bölgeye kılların tutunması başarısız sonuçlara neden olmaktadır.
 • İşlem öncesi belli gıdaların alınmaması için gösterilen özen, aynı şekilde işlem sonrası da devam etmelidir.
 • Tüm bu tavsiyelere uyulması sonrasında kısa süre içerisinde iyileşme sağlanacak ve istenen sonuca maksimum seviyede ulaşılacaktır.

Safir Saç Ekiminden Sonra Saçlarım ne zaman uzar?

Saç ekim işleminin tamamlanmasının ardından yaraların iyileşmesi için öncelikle doktor tavsiyelerini tam olarak yerine getirmek ve uyarıları dikkate almak gerekir. İyileşmeye başlayan yaraların ardından saç kiminin etkileri de açığa çıkacaktır. Yaralar iyileşmeden safir saç ekimi sonuçları ortaya çıkmayacaktır.

Saç ekimi operasyonunun ardından 3 ay içerisinde açların hepsi dökülecektir. Bu durum her ne kadar hasta için paniğe neden olsa da, dökülmeler sonrasında daha gür saçların çıkmasına olanak sağlayacaktır. Dökülmenin ardından üç ay sonra yeni saçlar uzamaya başlayacak ve tüm tavsiyelere uyulması halinde en başarılı sonuç ile yeni saçlar uzamaya başlayacaktır.

Safir FUE İlk yıkama / yara bakımı

FUE uygulamasının en etkili tekniği olan safir saç ekim sonrasında iyileşme süreci daha ikinci gün kendisini göstermeye başlar. Bu aşamada yara bakımı ya da ilk yıkama işlemi için öncelikle doktor tavsiyesi alarak, genellikle bir ya da iki gün sonra saç ekim hemşiresi ya da saç ekim uzmanı tarafından yapılmaktadır.

Saç ekim operasyonunun ilk bir haftası en hassas dönemdir. Bu sürede yara bakımı önemli olup, ilk etap bu şekilde geçirilir. Daha sonra iyileşmede hızla ilerleme kaydedilir ve sağlıklı doğal saçlara kademe kademe geçiş yapılır.

Safir FUE saç ekiminden sonra ilk 1-3 ay neler yapılır?

Dökülmüş saçlara uygulanan en etkili yöntem olan safir FUE saç düşük cerrahi deformasyon grubuna girdiği için yara kabuğu 1 ay gibi bir süre içerisinde atılır. Ancak, şok dökülme olayı dendiğimiz önemli olay ile karşılaşılması söz konusudur. Bu aşamada saçların dökülmesinin nedeni, saç ekimi ile ekilen tüm saç köklerinden uzayan saçlar hızlı bir şekilde dökülmektedir.

Dökülmenin ardından yeni saçların uzaması için bekleme sürecine geçilir. Hücrelerin onarılması ile birlikte yeni saçların etkisi görülmeye başlar.  Saç derisinde büyük oranda iyileşme kaydedilir ve yeni saç köklerinden çıkacak olan saçlar uzamaya başlar ve artık dökülmezler. İlk üç ay saç ekimi sonrası hekim tavsiyesine uyulması için önemli bir süreçtir.

Safir FUE saç ekiminden sonraki ilk 6 ay neler yapılır?

Saç ekimi gerçekleştirildikten sonra ilk üç ayda dökülmeye başlayan saçlar kesinlikle hastalarda paniğe neden olmamalıdır. Bu durum gayet olağan olup, dökülmeler saçların daha gür çıkacağının ve gerçekleştirilen safir fue saç operasyonunun başarılı sonuçlar verdiğinin habercisidir.

Saç ekiminin ardından 6. Aya girdikten sonra, hastalar için en moral verici süreç başlar. Hayalini kurdukları yeni saçlar kendini gösterir ve etkisini sürdürür. İlk aşamada zayıf kıl kökleri olması nedeni ile kesinlikle korkulmamalıdır. Zaman içerisinde saçlar güçlenerek uzayacak ve daha canlı görünecektir. Normal saç telleri gibi daha kalın hale gelerek dolgun bir görünüme kavuşacaklardır.

Safir FUE Saç Ekiminden 1 Yıl Sonra Neler Yapılır?

Tüm aşamaları geçip bir yılı tamamladıktan sonra safir saç ekimi sonuçlarında en etkili süreç 1 yıl içerisinde kendisini göstermeye başlar. Yani diyebiliriz ki hastaların saç ekim sonrasında en iyi ve başarılı sonuca ulaşması için bir yıla ihtiyacı vardır.

Bir yıl içerisinde dökülmeler ve uzamalar tamamlanmış ve normal saç evresine tam anlamı ile geçilmiş olacaktır. Daha gür ve doğal saçlar için bu süreç içerisinde saç kökleri ve saç telleri güçlenecek ve kalınlaşacaktır. Elbette bu süreci desteklemek için yeme içme konusunda uzman hekim tarafından öneriler dikkate alınarak saç kaybının önüne geçmek için destek sağlanmalıdır.

Her güzel şeyin bir bedeli olduğunu düşününce, hayali kurulan saçlara ulaşmak için 1 yıl beklemek çok olmasa gerek.